ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ Δ/ΝΤΩΝ-Δ/ΝΤΡΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΔΙΠΕ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

Ω8ΡΦ46ΜΤΛΗ-3Ο0 ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης επιλογής και τοποθέτησης των διευθυντικών στελεχών της Διεύθυνσης μας εκφράζουμε στους/στις τοποθετημένους/ μένες διευθυντές και διευθύντριες τα θερμά μας συγχαρητήρια.
Πετύχατε έναν σημαντικό προσωπικό σας στόχο!
Η επιλογή ενός/μιας εκάστου κατά τον λόγο της προσωπικής του/της αξίας και ικανότητας αποτελεί ιδιαίτερη τιμή.
Οι προσδοκίες οι δικές σας αλλά και της Πολιτείας ιδιαίτερη ευθύνη.
Οι θέσεις στις οποίες τοποθετηθήκατε για τη νέα διευθυντική περίοδο έχουν κομβική σημασία ως θέσεις επιτελικού σχεδιασμού, οργάνωσης, ανάθεσης καθηκόντων, προγραμματισμού και συντονισμού ενεργειών, ελέγχου και ευθύνης στο πλαίσιο της σχολικής σας μονάδας.
Αποτελούν ασφαλώς σημαντικές από λειτουργική και οργανωτική άποψη θέσεις στο σύστημα άσκησης αποτελεσματικής δημόσιας εκπαιδευτικής πολιτικής από τη διοίκηση σε μία εποχή αβεβαιότητας και ρίσκου που σχετίζεται με διαφοροποιήσεις στα προγράμματα σπουδών, την εισαγωγή καινοτομιών, την εισαγωγή προαιρετικών και ευέλικτων συμπληρωματικών προγραμμάτων στο σχολείο, την ανάληψη από το σχολικό σύστημα ενός διαρκούς διευρυμένου φάσματος αρμοδιοτήτων, τη διεύρυνση των υποστηρικτικών θεσμών και άλλες δραστηριότητες. Σχετίζεται ακόμα με αιτήματα για διεύρυνση της σχετικής αυτονομίας των σχολικών μονάδων, για διεύρυνση της παιδαγωγικής ελευθερίας των εκπαιδευτικών και των εκπαιδευτικών αυτονομιών γενικότερα, για αποσυγκέντρωση των εκπαιδευτικών συστημάτων, για αποτελεσματική διοίκηση και υποστήριξη του εκπαιδευτικού έργου και του εκπαιδευτικού. Είναι νομίζω ξεκάθαρο ότι όλοι όσοι στελεχώνουμε το εκπαιδευτικό σύστημα συμμεριζόμαστε πλέον μερικές βασικές παραδοχές όπως το ότι υπάρχει ανάγκη να συμβάλουμε ουσιαστικά στην αντιμετώπιση των αλλαγών, των μεταβάσεων και της αβεβαιότητας, να υπερβούμε αλλά και να μεταλλάξουμε τις εκπαιδευτικές λειτουργίες οι οποίες στηρίζονται στη γραφειοκρατία και στις γραφειοκρατικές νοοτροπίες, να αναδιοργανώσουμε τις λειτουργίας των σχολικών και εκπαιδευτικών μονάδων ειδικότερα, να υποστηρίξουμε την εισαγωγή καινοτομιών και να ενθαρρύνουμε πρωτοβουλίες, να απεγκλωβίσουμε το εκπαιδευτικό δυναμικό από δημοσιοϋπαλληλικές νοοτροπίες, να διευκολύνουμε την επαγγελματική του εξέλιξη, να ενσωματώσουμε στο σύστημα κοινωνικές δυναμικές και βεβαίως να υιοθετήσουμε και οι ίδιοι μία νέα οπτική ως προς τη δική μας προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη δια βίου.
Καλή επιτυχία στο έργο σας!