Εγκύκλιος 28ης Οκτωβρίου 2022

Εκδηλώσεις για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου

α. Σε όλα τα σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης γίνονται εκδηλώσεις, σύμφωνα με τις παρ. 2 και 6 του άρθρου 3 του Προεδρικού Διατάγματος 79/2017 (Α΄109) όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν. Για το σχολικό έτος 2022-2023, οι εν λόγωεκδηλώσεις θα λάβουν χώρα την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 και θα έχουν διάρκεια, η οποία θα καθορίζεται με απόφαση του/της Διευθυντή/ντριας – Προϊσταμένου/ης και του Συλλόγου Διδασκόντων /ουσών της κάθε σχολικής μονάδας.

β. Οι μαθητές/τριες που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα, συμμετέχουν στις εκδηλώσεις του σχολείου και αποχωρούν με τους άλλους/ες μαθητές/τριες.

γ. Με ευθύνη του/της Διευθυντή/ντριας-Προϊσταμένου/ης και του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών ειδοποιούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες για την ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών από το σχολείο. Επισημαίνεται ότι οι εορταστικές εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για την προστασία από τη διάδοση του κορονοϊού COVID-19 (Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ.50908/7-9-2022 ΚΥΑ (Β΄ 4695).